Prenosimo s portala: https://www.portalnovosti.com/
https://www.portalnovosti.com/dario-hrebak-lijecnici-moraju-birati-ili-javna-ili-privatna-klinika
Jednostavno, ne može se sjediti na dva stolca. Od mene kao liberala to je možda prekruto reći, ali došli smo do toga da pojedinci pod krinkom lažne slobode tržišta i prava rada koriste situaciju, rade na dva mjesta, manipuliraju bolesnicima radi svoje koristi, a na štetu pacijenata, kaže predsjednik HSLS-a, saborski zastupnik i gradonačelnik Bjelovara.
I u trećem mandatu Andreja Plenkovića HSLS je dio većine. Dario Hrebak gradonačelnik je Bjelovara, saborski zastupnik i predsjednik stranke koja ima dva mandata u Saboru. S njime smo razgovarali o razlozima ostanka u vladajućoj koaliciji, toleranciji liberalne politike prema korupciji i klijentelizmu, i to u trenutku kad u javnosti dominira posljednja koruptivna afera u koju je uključen i bivši ministar zdravstva Vili Beroš i kad se osipa vladajuća većina.
Mnogo je koruptivnih afera obilježilo prethodne dvije Plenkovićeve vlade. Očito, izuzetak nije ni ova treća. Vlada je kolektivno tijelo. Gdje je moralna odgovornost premijera?
Upravo to što se privode oni za koje postoji osnovana sumnja da su nešto ukrali, neovisno o funkciji, govori o tome da se događa upravo ono što se u takvim slučajevima treba događati – da te osobe snose odgovornost. Premijer je odgovoran upravo za to, da osigurava uvjete da institucije rade svoj posao. Bila bi laž kad bismo rekli da korupcije prije nije bilo. Bilo je, ali očito institucije nisu radile svoj posao. Sad ga rade.
Ne može se reći, kako oporba tvrdi, da je Plenković imperator, a dopušta da pravosudne institucije uhićuju njegove ministre. Koji bi to imperator dozvolio?! Da je Plenković nešto htio zaštititi s Turudićem, onda se vjerojatno ništa ne bi dogodilo s Berošem, nitko ga ne bi uhitio. Da, nije ugodna ova situacija oko Beroša, ali je korisno i za državu i za društvo da se napokon korupcija procesuira. Moralna odgovornost premijera bila bi aktualna kad se to ne bi događalo ili kad bi on sa svoje pozicije opstruirao rad pravosudnih tijela.
Vidim perspektivu
Poslije tolikog niza afera, zašto podržavate Plenkovićevu vladu?
Jedan sam od 76 zastupnika i teško mogu mijenjati određene procese, ali vidim perspektivu Hrvatske. Realno gledajući, četiri godine imamo gospodarski rast, ozbiljno je smanjen udio duga u BDP-u, uvedena je transparentnost za sve gradove, općine i županije, maknut je niz administrativnih barijera koje su kočile gospodarstvo… Osam godina u Saboru samo gledam teške kritike i vrijeđanja bez ikakve ideje ili plauzibilne alternative. Jedino što čujemo je: mi smo pošteni, dajte nama da vodimo. I to je pričao Peđa Grbin, čovjek koji je lagao o mjestu prebivališta i za to uzimao novac iz proračuna. Licemjerno.
Naša stranka ne može podržavati neku drugu politiku samo zato što netko viče “mi smo pošteni”, a istovremeno nude veće poreze i veće javno zaduženje ili se zalažu za puno veću državnu potrošnju. Svima nama će biti ispostavljen račun na izborima. Nakon izbora državnog odvjetnika i prosvjeda oporbe građani su rekli svoje, ponovno su nam dali povjerenje, ovoj vladi. I nisu tu presudile ni izborne jedinice, ni D’Hondtova metoda, nego sama oporba koja je takva kakva jest.
Nažalost, zbog impotentne i bezidejne lijeve oporbe desne su stranke napravile velik iskorak. Zamislite vladu u kojoj bi bili samo HDZ i DP, bez nas liberala! Vodimo Hrvatsku u jednom pristojnom smjeru, ne dozvoljavamo radikalizaciju i ne dopuštamo ekstremima da dobiju priliku uzeti vlast. Pogledajte kako stvari izgledaju u drugim državama. Isto tako, zar smo zaboravili da je iz Milanovićeve vlade za četiri godine otišlo devet ministara? Percepcija je sve u politici. Po tome, Sanaderova bi vlada bila najpoštenija u hrvatskoj povijesti, nitko nije bio uhićen, bar ne za vrijeme mandata.
Hoćete reći da je između HDZ-a i SDP-a znak jednakosti, samo što SDP nije imao više prilika? Ali ne možemo usporediti, primjera radi, bivšu ministricu Mirelu Holy koja je otišla zbog jednog maila s bilo kojom HDZ-ovom aferom?
To me podsjeća na onu staru priču iz Drugog svjetskog rata, tko je ubio više, a tko manje, pa ti onda nisu uopće krivi. Kriminal je kriminal, a zločinac je zločinac. Ta priča tko je kriv više meni kao liberalu ne drži vodu, odgovornost je na pojedincu, a ne kolektivu, kriminal ima svoje jasno ime i prezime. I na početku Plenkovićeve vlade otišao je ministar obrazovanja zbog plagijata.
Korupcija je cijelo vrijeme prisutna u Hrvatskoj, i dalje imamo veliku tamnu brojku kriminaliteta, neovisno o tome tko je na vlasti. Kriminalist sam po struci i tko kaže da je sad više kriminala i korupcije nego što je bilo prije deset godina, taj laže. Korupcija je uvijek na skoro istoj razini, iako mi se čini da je otkrivanje naraslo otkako smo ušli u EU i to je bio ključan trenutak za dobrobit Hrvatske. Nemamo više kriminala, nego ga više otkrivamo.
Možemo li uopće govoriti da institucije rade svoj posao kad je za Marija Banožića, koji je usmrtio čovjeka u prometu, trebalo čak godinu dana za podizanje optužnice?
Slažem se s vama da to dugo traje. Institucije rade svoj posao, procesuiraju, ali očito ti procesi predugo traju. Hrvatska je doista zemlja u kojoj birokracija caruje pa ni pravosudne institucije nisu imune na probleme birokracije. Vjerujem da nitko neće ostati neprocesuiran.
Kako komentirate posljednju koruptivnu aferu s bivšim ministrom Berošem?
Degutantno je to kokošarenje na ministarskoj razini, ako je istina da ministar zdravstva uzima novac i da se to društvo uopće nije ustručavalo uzimati od bolesnih. Jer, tako ispada, da su sve ovo radili na teret bolesnika. Gdje je tu Hipokratova zakletva? Ne mogu prihvatiti da je ministar u ovoj zemlji povezan s podzemljem, takvo što bih očekivao u nekim drugim zemljama, ali ne u Hrvatskoj. Znate što je tu u biti najgora stvar? Lako za političare, po percepciji javnosti, mi političari smo potrošna roba, danas jesi, sutra nisi, česte su rotacije, u javnoj percepciji svi smo lopovi, iako nas ima i poštenih koji se trudimo i radimo, griješimo, ali ne uzimamo mito. No, kao građanina najviše me zabrinjava da u ovim aferama pada sam vrh akademske zajednice! Dokle smo kao društvo došli da je postalo normalno da vrhunski neurokirurzi, čelnici zdravstvenih ustanova, fakulteta, u čije je obrazovanje država uložila ogromna financijska sredstva, bez ikakvih problema uzimaju mito, i nisu to učinili prvi put, na to su se već navikli ili su se toliko okuražili da to više ne skrivaju.
Ali politika je ušla u sve pore društva, pa i u akademske krugove, da biste bili ravnatelj, predstojnik, pročelnik morate biti član HDZ-a.
Moguće je da je ušla i to nije dobro, iako je tako bilo i za vrijeme nekih drugih politika, ali to ne odobravam. Jednog dana će doći vrijeme kad će standard biti sasvim nešto drugo. Kod mene u Bjelovaru, gradu kojem sam na čelu, to nije slučaj. Ali, znamo iz prošlosti primjere i s druge strane, ravnatelje ili političare iz SDP-a i HNS-a koji su završili u zatvoru. Nije to samo inkluzivnost HDZ-a. Ne smijemo gledati samo na lopove iz HDZ-a, a onda zaboravljamo ili žmirimo na lopove iz drugih stranaka. Imali smo i mi neke svoje sad već bivše članove u HSLS-u koji su bili izloženi kriminalnim radnjama, da budem malo i samokritičan. Izgleda da prilika čini lopova. HDZ ima najveće članstvo i najviše je vremena na vlasti. Postoje političari koji gledaju u kojoj stranci mogu bolje razviti svoju karijeru, realno, te se u nju uključuju, to govori o samom čovjeku. No, u budućnosti će toga biti sve manje, kad se uspostavi standard ponašanja i pošalje poruka da nitko nije zaštićen te da će svi takvi na kraju završiti u zatvoru.
Za osam godina HDZ-ove vlasti liste čekanja u bolnicama sve su duže. Postavljena je nova ministrica zdravstva Irena Hrstić. Kad i kako će hrvatski građani moći ostvariti svoje osnovno ustavno pravo – pravo na zdravlje?
Moje je mišljenje da je trebalo upaliti alarm kad je bivši ministar financija Zdravko Marić rekao da je zdravstvo neodrživo i da troši previše novca. Tad je ministar Beroš praktički bio pred smjenom, ali ga je spasila oporba sa svojim zahtjevom za smjenu. Naravno, u takvim okolnostima teško je bilo očekivati da će premijer na nagovor oporbe smijeniti svog ministra. Nadam se da nova ministrica neće razočarati, da će uspješno sanirati ovu reputacijsku štetu i staviti zdravstvo na zdrave i stabilne noge, da se nećemo dovesti do situacije da se naši građani moraju zaduživati kako bi osigurali sebi zdravlje. Ona je vrlo stručna i dobronamjerna, takav je glas prati, a moj joj je savjet da sve političke odluke u sustavu zdravstva dobro preispita.
Što kao liberal kažete na dvojni rad liječnika, u javnom i privatnom sektoru?
Pod hitno treba prekinuti taj nakaradno uspostavljeni zdravstveni sustav. Dosta je bilo. Jednostavno, ne može se sjediti na dva stolca. Od mene kao liberala to je možda prekruto reći, ali zaista, kad znamo u kojem svijetu živimo, liječnici moraju birati: ili javna ili privatna klinika, to je najpoštenije. I liberalizam i sloboda imaju određene granice, do anarhije, bezvlašća i kriminala. Došli smo u situaciju da pojedinci pod krinkom lažne slobode tržišta i prava rada koriste situaciju, rade na dva mjesta, manipuliraju bolesnicima radi svoje koristi, a na štetu pacijenata. Posao liječnika je da rade svoj posao koji su birali i za koji su se školovali, da spašavaju ljudske živote.
Za nova radna mjesta
Vlada smanjuje subvencije za energetiku, što je vidljivo i po proračunu za 2025. Povećanje cijene energije izazvat će lančana poskupljenja, kojima smo već svjedočili. Kako spriječiti socijalni kolaps?
Uvijek ću glasati za proračun koji je gospodarski razvojan. Proračun za sljedeću godinu je dovoljno socijalan i okrenut u smjeru rasterećenja gospodarstva. Ukinuti su parafiskalni nameti, prag ulaska u sustav PDV-a s 300 tisuća kuna podignut je na 50.000 eura, što će mnogo pomoći malim i srednjim poduzetnicima, a to je bio i prijedlog HSLS-a. Standard naših građana možemo podići samo uz jako gospodarstvo, a ne uz slabo i hrpu socijalnih davanja iz proračuna, što postaje neodrživo. Istina, građani sve teže plaćaju europske cijene s hrvatskim plaćama. Plenkovićeva vlada je omogućila nikad veći porast plaća i mirovina, ali inflacija nam je bila najveći neprijatelj na tom putu.
Veće plaće ne određuje država, nego gospodarstvo. Nije dobra sadašnja praksa da stalno pritišćemo gospodarstvo dizanjem plaća. Nova radna mjesta otvaraju se produktivnošću, znanjem, inovacijama, tehnologijama i na kraju, malim porezima, a ne dijeljenjem novca šakom i kapom. Građanima trebaju nova radna mjesta, a ne socijala. Najteže je stanje naših umirovljenika. I pored svih povećanja mirovina, naši umirovljenici nemaju pristojnu, dostojanstvenu starost, i svi se u vladajućoj većini moramo potruditi da to promijenimo nabolje, do kraja mandata.
Tek ove godine u Bjelovaru ste preimenovali ulice nazvane po ustaškim dužnosnicima, uključujući i ustaškog ministra Julija Makanca. Nazivi ulica su simboli u prostoru. Zašto je toliko vremena trebalo vama kao liberalu za taj čin?
Bjelovarom su tijekom protekle tri decenije prošle brojne vlasti, uključujući i SDP-ovu. Pitam se zašto oni nisu uklonili sporne nazive ulica. Ali, bitno da smo nazive ulica promijenili i da ih više nema. Čim bi se pokrenulo to pitanje, odmah bi se upletala politika, i slijeva i zdesna, kratkoročne strasti u kojima se traži kako da se politički profitira. Ako politika od ustaških ulica profitira, znači da postoje određeni slojevi u društvu koji to prihvaćaju, plodno tlo u narodu da se to iskoristi?
Ova zemlja se previše dijelila da bi to sad bilo tako lako, ali baš zato želim da moj grad ide nekim sasvim drugim smjerom i dok god će me građani birati, tako ću se ponašati. Balansirat ću između svih građana i njihovih osjećaja, meni su svi građani jednako vrijedni, i nikad neću raditi razlike između jednih i drugih, poštivat ću prava i osjećaje, tradiciju i kulturu, stradavanje jednog i drugog naroda, ali bez mjerenja tko je stradao više ili manje, tako nećemo nikad izgraditi bolju budućnost. Hrvatska se izborila za slobodu u Domovinskom ratu i sad je vrijeme da zajednički stvaramo pravedno društvo. U mom Bjelovaru žive pripadnici 21 od 22 registrirane nacionalne manjine u Hrvatskoj. Idem redovno na Badnje veče u pravoslavnu crkvu, ali naravno, nisam pravoslavne vjeroispovijesti, no poštujem i tuđe vjerske osjećaje, kao što poštujem i sugrađane muslimane. Idem u Gudovac, pokloniti se nevino ubijenim mještanima, ali isto tako i u Donje Moste gdje je učinjena odmazda nad Hrvatima; ljudi to vide, cijene i poštuju, što pokazuje i najbolji rezultat u Hrvatskoj, ostvarenih 68 posto već u prvom krugu protiv pet kandidata.
HDZ “jede” svoje koalicione partnere, vas nisu, ali niste se ni razvili. Budući da se mijenjaju ministri u Plenkovićevoj vladi, hoćete li i vi doći na red za ministra?
Nažalost, to je gotovo nemoguće. Predsjednik sam male stranke, u državi u kojoj vlada populizam i gdje građani vole da se govori ono što žele čuti, a ne ono što je istina. Da sam karijerist, zna se kamo bih trebao otići, ali ja to neću i zato vjerojatno neću nikad biti ministar jer moja stranka nije dovoljno jaka, kao, uostalom, niti jedna druga liberalna stranka u Hrvatskoj. Nažalost, nije se razvila ni jedna liberalna stranka. Tko je “pojeo” Puljka, Fokus, Glas, Reformiste, kako se oni ne mogu razviti iako su u oporbi? Je li njih onda tom analogijom pojeo SDP? I dalje je sve podijeljeno na lijevo i na desno, na “ustaše” i “partizane”.
Između HDZ-a i SDP-a mi, liberali, postojimo, govorimo, ali nas nitko ne čuje. Ali zato kao gradonačelnik Bjelovara pokazujem kako jedna ozbiljna liberalna politika, koja u ideološkom smislu ne dijeli, može osigurati jednu oazu kakva bi trebala biti cijela Hrvatska: poštena, pravedna, transparentna, bez afera, multinacionalna, multikulturalna. Gradimo novu školu, prelazimo na jednosmjensku nastavu, gradimo tri nova vrtića, imamo najmoderniji sustav gospodarenja otpadom, geotermalnu energiju, toplice… U Bjelovaru realiziramo projekte vrijedne 250 milijuna eura, to su dvije trećine vrijednosti Pelješkog mosta, sve je europski novac i to nema veze s činjenicom što smo dio vladajuće većine.
Po logici oporbe, EPPO bi trebao razviti šator u Bjelovaru i sve istraživati, ali to kod nas nije slučaj jer sve radimo pošteno i transparentno, imam odličan tim ljudi u gradskoj upravi. Ali imam osjećaj, figurativno rečeno, da čim prijeđem granicu Bjelovara, u ovoj državi pogrešno postavljenih biračkih preferencija ja sam žetončina, priljepak ili ne znam što, a stranka kojoj sam na čelu je satelit. Osam godina upravljam svojim gradom bez ijedne afere i to ću činiti i dalje.